Gabriel upptäcker: Studentlivet på Musikkonservatoriet Falun
Sång ackompanjerad av piano och i lektionssalen intill hörs tonerna av en cello som spelar ett känt klassiskt verk. Gabriel har tagit tåget till Falun för att träffa framtidens musiker och och uppleva den klassiska musikens storslagna värld.
Gabriel Andersson
Här på Musikkonservatoriet i Falun, bara ett stenkast från tågstationen, kan man studera klassisk musik, jazz, folkmusik och komposition på gymnasienivå och högskoleförberedande utbildning. Hit söker sig ungdomar från hela landet för den unika kombinationen av musikutbildningar under ett och samma tak, samt möjligheten till att jobba inom musikbranschen efter studierna. Det är en känd skola för den som vet musik.
Vid en första anblick upplevs studentkorridoren som tagen ur en Harry Potter-film. En gammal eldstad välkomnar strax innanför entrén. Det är högt i tak och en vid och lång trätrappa leder upp till lektionssalarna. I den här trappan har många studenter genom åren tagit sina kliv – i dubbel bemärkelse – mot nya lärdomar och framgångar inom Sveriges musikliv.
Mattias Lysell är musiker och tidigare elev på Musikkonservatoriet Falun. Efter sina studier jobbade han som tonsättare och i dag arbetar han här som lärare. Ett jobb han trivs väldigt bra med. ”Det här jobbet finns ingen annanstans, man jobbar med hårt satsande elever och det är väldigt roligt att vara lärare här”, säger Mattias.
Det är också därför han pendlar Gävle-Falun varje dag.
”Jag jobbar också på tåget, det är den bästa tiden att bara ta en kaffe och jobba. Eller vila, om man behöver det”, säger Mattias.
För studenterna är skolan inte bara en plats för utveckling, utan också ett sammanhang man kan landa, utvecklas och skapa tillsammans. När lektionstiden slutar, är det inte ovanligt att man som elev stannar kvar för att umgås, öva och spela musik tillsammans.
John Bertell 18 år (cello), Roza Artyushyna 20 år (slagverk) och Elin Pettersson 18 år (klassisk sång), studerar på skolan och trivs väldigt bra.
”Skolan öppnar klockan sex på morgonen och tio på kvällen, så vi är ju här i princip hela dagarna, och även på helgerna. Det är en liten skola vilket gör att man känner alla, och det blir lätt så att man sätter sig och spelar tillsammans med varandra”, berättar John.
Elin Pettersson pendlar varje helg och för henne är tåget en självklar del för att kunna studera sin inriktning klassisk sång, men framför allt att kunna åka hem till familjen under ledigheten.
”Jag tror inte det hade varit möjligt att åka hem så mycket mellan studierna, om det inte vore för Tåg i Bergslagens linjer” säger Elin.
Roza instämmer.
”Jag har flyttat hit till Falun nu, men pendlar också när jag ska hem till familj. Det är bra eftersom Tåg i Bergslagen åker sträckor som knappt vissa tåg åker.”
Vad gör ni när ni sitter på tåget?
”Lyssnar på musik, säger Roza och de andra skrattar instämmande när hon konstaterar: Eller pluggar musikteori. Musik är vårt liv”.
Se hela inslaget med Gabriel Upptäcker, och lyssna på toner från Musikkonservatoriet Faluns talangfulla elever:
Text & Bild: Ida Vinterbrand
Fakta Musikkonservatoriet Falun
Grundades:
1967
Gymnasieutbildning med fyra inriktningar:
klassisk musik, jazz, folkmusik och komposition
Högskoleförberedande utbildning med fyra inriktningar: