Resenärerna är tillbaka på tågen

Det ser ljusare ut än på länge för tågtrafiken i regionen. Efter ett par tuffa år är resenärerna tillbaka ombord.

Pandemin hade stor påverkan på människors resande. Den drabbade även Tåg i Bergslagen som under två år haft färre avgångar och betydligt färre resenärer än normalt. Men sedan restriktionerna hävdes ökar intresset för att åka tåg. Resandet närmar sig nu samma nivåer som 2019.

Malin Edhäll, kund- och marknadsansvarig på Tåg i Bergslagen

– Det är framför allt pendlarna som kommit tillbaka ombord, men vi ser även att resandet med enkelbiljetter är på väg uppåt. Vi är glada över att återhämtningen gått så fort och att många nu återigen väljer att resa hållbart med tåg, säger Malin Edhäll, kund- och marknadsansvarig Tåg i Bergslagen.


Förtydliganden kring förändringar i Tåg i Bergslagens trafik

Från och med den 10 december blir det en hel del tidtabellsförändringar i Tåg i Bergslagens trafiksystem. Syftet med förändringarna är att förbättra trafiken och erbjuda mer och bättre trafik på sträckor där flest resenärer reser. Det innebär tyvärr att det även blir försämringar för en del av våra resenärer.

Vilket fordon kommer jag att åka med?

Tåg i Bergslagen har två typer av fordon – Regina och ER1. Här kan du se vilka avgångar som körs med det nyaste fordonet ER1.

Flera nyheter när Tåg i Bergslagen framtidssäkrar trafiken

Mycket kommer att vara sig likt, men även en del nyheter väntar när VR Sverige AB blir ny operatör för Tåg i Bergslagen. Den 10 december är det dags.